Zum Inhalt

Zelené aktivity vo vinohrade a jeho okolí

Názov aktivityZelené aktivity vo vinohrade a jeho okolí
AdresaKomunitná vinica Široké vo Vajnorských vinohradoch
PopisV tomto období zháňame dobrovoľníkov na tzv. zelené práce https://www.viavitis.sk/14738/zelene-prace, ktoré prebiehajú od konca mája až do konca septembra. Zelené práce sú dôležité. Nejeden vinohradník povie, že ide o najdôležitejšiu časť prác vo vinohrade. Ako všetko rastie, treba tomu dať tvar, upratať vinič v priestore medzi drôtmi t.j. pozastrkovať letorasty. Tak, aby bol optimálne zaťažený, mal svoj priestor. V zásade to nie je nič zložité, no urobiť tieto práce poctivo si vyžaduje nemálo času. Z celého roka práve v tomto období nestíhame asi najviac. Vinič rastie rýchlejšie, ako stíhame robiť. Jeden riadok poctivej práce trvá dvojici (každý z jednej strany) zhruba 3 hodiny a takýchto riadkov máme vo vinici 26. Vieme, že každý má toho svojho času málo a nie každému vyhovuje iba víkend a to ešte v týchto horúcich dňoch sa dá robiť buď skoro ráno, alebo až podvečer. Všetko je však závislé od počasia a agrotermínov, ktoré sa môžu posunúť aj kľudne plus-mínus dva týždne.
Okrem prác vo vinohrade je v rámci záchrany vinohradov možnosť pracovať aj na ich okolí, kde hneď vedľa vinohradu čistíme čiernu skládku, či bude potrebné prečistiť potok, ktorý je v tomto období často vyschnutý.
Tak isto na jeseň plánujeme výsadbu čerešní, avšak tam sme veľmi závislí od počasia a vlahy, ktorá je potrebná pri výsadbe.
V pláne realizácie v jesennom období máme aj vytvorenie posedenia pre cyklistov s výhľadom na vinohrady. Plus bude potrebné sa pripravovať na zimu, takže by sme radi porobili vtáčie búdky a osadili ich v okolí.
Mapa url adresaOtvoriť mapu
Deň22.09.2022
Začiatok09:00
Koniec13:00
Počet prihlásených / celková kapacita10 / 10

Ak sa chcete prihlásiť na túto aktivitu, zadajte Vašu emailovú adresu, telefónne číslo a kliknite na "Chcem pomôcť".

Späť na program
Zur Hauptnavigation